Czexperts Berlin Open Meetup – Věda a výzkum 21.9.2016

V Českém centru v Berlíně se konalo 21.9.2016 další setkání Czexperts.

Tématem setkání byla věda a výzkum. Vlaďka Petráková a Martin Konvička uvedli ve dvou zajímavých přednáškách témata jejich výzkumu.

Potěšil nás zájem účastníků a dynamika diskuze a otázek během přednášek i po nich během networkingu.

Děkujeme Českému centru v Berlíně za podporu při organizaci a těšíme se na další setkání.

Další čtení k přednáškám z 21.9.2016:

Nanotechnologie od základů a kolem nás, Vlaďka Petráková

Změna jako permanentní stav aneb čím se zabývá moderní jazykověda,Martin Konvička

  • Film Grammar of Happiness je biografický snímek o Danielu Everettovi, který objevil amazonský kmen Piraha. Film se dotýká i témat generativní gramatiky a ve filmu vystupuje i Noam Chomsky.
  • Kniha The Language Instinct od Stevena Pinkera (česky vyšla v roce 2010 pod názvem Jazykový instinkt) pojednává o tom, jakým způsobem si lidé osvojují rodný či další jazyk. Rozvíjí kontroverzní tezi, že my jako lidský druh vlastníme evoluční mentální modul pro tuto schopnost.
  • Stevena Pinkera můžete shlédnout i v tomto TED videu.
  • Kniha The Unfolding of Language od Guy Deutscher je o vzniku, vývoji a změnách v jazyce z negenerativního úhlu pohledu.
  • The Faculty of Language: What Is It, Who Has It, and How Did It Evolve? je odbornější článek, který napsal Noam Chomsky. Vysvětluje v něm, proč lidé musí mít něco jako centrum jazyka.
  • Doporučujeme Vám nahlédnout i do autorské práce Martina Konvičky Pár poznámek o primární a sekundární gramatikalizaci.

 

PROGRAM CZEXPERT BERLIN OPEN MEETUPU 21.9.2016:

18:00 – začátek

18:30 – přednáška a diskuze: Nanotechnologie od základů a kolem nás, Vlaďka Petráková

Vlaďka nám v jednoduchosti přiblíží, jak malé je nano a jak nano-rozměr ovlivňuje vlastnosti běžně známých materiálů. Řekneme si, k čemu se tyto materiály hodí, kde se s nimi můžeme setkat a také co o nich ještě nevíme a jaká jsou rizika jejich využití.

19:00 – přednáška a diskuze: Změna jako permanentní stav aneb čím se zabývá moderní jazykověda, Martin Konvička

Koncem dvacátého století se rozvíjí mezi jazykovědci zájem o studium jazykových změn. Martin uvede tento moderní lingvistický proud, který využívá mimo jiné poznatků ze studia big data, neurovědy, robotiky, statistiky, genetiky či systémové teorie.

19:30 – networking/drinks

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *